Yurt dışına çıkışları yasaklandı

Yurt dışına çıkışları yasaklandı

Yasa dışı örgüte ait kitap bulundurmak suçlamasıyla tutuklanan Bengül Gargınsu ve kızı Simge Alıcı, tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlandı

Yasa dışı örgüte ait kitap bulundurmak suçundan tutuklanan Bengül Gargınsu ve kızı Simge Alıcı, teminat maksadıyla dün mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede ifade veren polis çavuşu Ahmet Kavan, 11 Mart 2019 tarihinde Lefkoşa’da, 48 yaşındaki Bengül Gargınsu ve aranan bir şahsın, Marmara adresindeki evinde mahkeme emri gereği yapılan aramada muhtelif sayıda “yasadışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda niteliğinde yayın” olan kitaplar ve üzerinde PKK’nın bayrağının amblemi bulunan, içerisinde hatıra niteliği taşıdığı düşünülen kordonsuz kol saati olan sandık bulunup emare olarak alındığını belirtti.

Kavan, aynı gün zanlı Bengül Gargınsu’nun mahkeme emri gereği tutuklandığını belirtti.

“27 kitap emare alındı”

Polis çavuşu Ahmet Kavan, zanlının kızı Simge Alıcı’nın da 13 Mart’ta tutuklandığını kaydetti. Kavan, zanlıların evinden 27 kitabın emare alındığını ve zanlıların kitapların kime ait olduğunu söylemediğini, ifade de vermediklerini, sadece sözlü beyanda bulunduklarını mahkemeye aktardı.

“Kitaplar PKK’nın propagandasını yapıyor”

Kavan, 27 kitabın PKK isimli terör örgütünün propagandasını yaptığını belirtti. Polis çavuşu Ahmet Kavan, kitapların uzmanlar tarafından incelenmesinin ardından sanıklara yazılı dava tebliğ edileceğini söyledi.

Zanlıların etki edeceği tahkikatın tamamlandığını belirten Kavan, KKTC vatandaşı olan zanlı Bengül Gargınsu’nun mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yurtdışına çıkışları yasaklandı

Polis şahadeti üzerine söz alan Avukat Ürün Solyalı, polise, “Sanıkları kitap bulundurdukları için yasadışı cemiyete üye olduklarını mı bağladınız” sorusunu sordu.

Polis çavuşu Ahmet Kavan, “Suç tespit edildi” dedi. Kavan, kitap haricinde PKK’nın amblemi olan sandık da bulunduğunu söyledi.

Yargıç Cenkay İnan, zanlıların yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışlarını yasaklayarak, tüm seyahat belgelerini polise teslim etmesine emir verdi. İnan, zanlı Simge Alıcı’nın ayrıca haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunmasına emir verdi.

Zanlı Simge Alıcı ayrıca 8 Mart 2019 tarihinde 04.30’da Lefkoşa’da Mehmet Akif Caddesi’nde Hasan Gönül’ün yetkilisi olduğu Wideline Reklam Hizmetleri LTD. Şirketine ait 198x 350 cm ebatlarındaki 4 adet reklam panosunun üzerine boya ile “Leyla Güven, Jin Jan Azadi, 121. Gün” yazıları yazarak, 4 bin 600 TL hasara uğratmak suçundan da teminata bağlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2019-05-08 18:31:46