DOLAR 33,0962 0.17%
EURO 36,2355 0.45%
ALTIN 2.612,94-0,31
BITCOIN 2130448-0.27839%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
“2020 asgari ücreti ne oldu?”

“2020 asgari ücreti ne oldu?”

ABONE OL
23 Aralık 2019 11:45
“2020 asgari ücreti ne oldu?”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YKP Genel Sekreteri Kanatlı, halkın alım gücünün tükendiğini belirterek 2020 için asgari ücretin belirlenmemesi dolayısıyla hükümeti eleştirdi.

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Genel Sekreteri Murat Kanatlı, döviz krizi ile alım gücünün eridiği, iğneden ipliğe her şeye zam yapıldığı koşullarda 2020 için asgari ücretin hâlâ belirlenmemiş olmasını eleştirdi, YKP’nin taleplerini ortaya koydu.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Bir kez daha hatırlatırız ki 22/1975 sayılı yasaya göre “Asgari Ücret”, işçilere normal bir çalışma günü karşılığı olarak ödenen ve işçi ile eşinin ve bir veya iki çocuğunun yeterli beslenme, sağlıklı konut, giyim, aydınlatma ve ısıtma, ulaşım, çağdaş düzeyde sağlık servisi, eğitim kültür, dinlenme, eğlence ve benzeri temel gereksinmelerini geçerli fiyatlar üzerinden karşılamaya yetecek miktarda olmak üzere saptanan ücreti anlatır. Yapılan döviz artışları, onca zamdan ve eriyen alım gücü karşısında yürürlükteki asgari ücret ile çalışanlar günlük net eline geçen 137 TL ile 4 kişilik ailesinin bir günde ihtiyaçlarıolan yeterli beslenme, eğitim, sağlık, konut ve diğer tüm giderlerini karşılamaya çalışmaktadır!

DPÖ’nin kriterleri ile asgari ücretin yüzde 40 kusuru, gıda için harcanması gereken rakamdır! Yani 4 kişilik bir ailenin üç öğün beslenmesi için hükümet tarafından günlük 55 TL harcaması öngörülmektedir! Açlık sınırının zaten altında olan asgari ücret, son dönemdeki döviz krizi sonrası oluşan ekonomik göstergelerle okunduğunda insani bütün değerleri ayaklar altına alan seviye gelmiştir…

Bir kez daha altını çizeriz ki orta vadede talebimiz tıpkı emek örgütlerinin de talebi gibi asgari ücretin belirlenme kriterlerinin yeniden, acilen düzenlenmesi ve DPÖ’nün de 1992’den beri açıklamadığı geçim endeksinin hemen kamuoyu ile paylaşılmasıdır.DPÖ, Başbakanlığa bağlıdır. Başbakan Ersin Tatar’ı1992’den beri açıklanmayan geçim endeksinin açıklanması için gereğini yapmasını bir kez daha talep ederiz…

Güncel olarak ise en kısa sürede, asgari ücretin insanca, adil bir rakam olarak belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu acilen hemen toplantıya çağrılmalı ve geçmişte defalarca ortaya konan sendikaların itirazları da göz önüne alınarak 2020 ilk asgari ücret hemen belirlenmelidir.

Bununla beraber asgari ücret ödemesinin 40 saatlik haftalık çalışma saati olması gerektiği gerçeğiyle, işverenlerin çalışma saatlerini artırarak asgari ücret altında çalışmayıyaygınlaştırdığı göz önüne alınarak acilen bu yasadışı uygulamaların önüne geçilmesi için denetlemelerin ilgili bakanlık tarafından yapılması çağrısını yineliyoruz.

Yeni Kıbrıs Partisi, geçmişte olduğu gibi bugün de kölelik koşullarında çalıştırılmaya karşı mücadele eden emek örgütleriyle dayanışmasını sürdürecek, bunun büyütülmesi için kararlılıkla bu mücadelenin parçası olmaya devam edecektir.

Biliyoruz ki toplu sözleşmeli, iş güvenceli, sosyal güvenlikli, sendikalı, insanca, eşit ve adil ücretli, haftalık 40 saat olan iş,herkesin hakkıdır,mücadele ile kazanacağız!”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.