DOLAR 33,0686 0%
EURO 36,1557 -0.17%
ALTIN 2.611,90-0,07
BITCOIN 2105602-1.09815%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Kıbrıslı Türkler Avrupa’nın dibinde

Kıbrıslı Türkler Avrupa’nın dibinde

ABONE OL
20 Şubat 2020 11:06
Kıbrıslı Türkler Avrupa’nın dibinde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkede yapılan Standart Eurobarometer 92 Araştırması sonuçları açıklandı. Kıbrıslı Türklerin “Kıbrıs Türk toplumu” olarak ayrı değerlendirildiği Standart Eurobarometer 92 araştırması sonuçları oldukça karamsar

MEMNUN DEĞİLİZ: Standart Eurobarometer 92 Araştırması’na göre yaşamdan memnuniyet endeksinde Kıbrıslı Türkler, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında sondan üçüncü sırada yer aldı. Avrupa Birliği ortalamasında yaşamdan memnuniyet yüzde 84 iken Kıbrıslı Türklerde yüzde 62 oldu

DERT EKONOMİ: Standart Eurobarometer 92 Araştırması sonuçlarına göre Kıbrıslı Türkler, fiyat artışı, enflasyon ve işsizlikten endişe duyuyor. En önemli kişisel sorununuz nedir? Sorusuna artan fiyatlar, enflasyon ve işsizlik yanıtı veriliyor. Kıbrıs sorunu ise yüzde 11 ile 5’inci sırada yer alıyor

AB’YE GÜVENİYORUZ: Kıbrıslı Türkler Avrupa Parlamentosu’na ve Avrupa Komisyonu’na Avrupalılardan daha fazla güveniyor. 28 Avrupa ülkesinde parlamentoya güven yüzde 51 iken Kıbrıslı Türkler’in yüzde 58’i güven belirtiyor. AB Komisyonu’na Avrupalıların güveni yüzde 47 iken Kıbrıslı Türklerin güveni yüzde 59 oldu

Avrupa Birliği’nin düzenli olarak yaptığı kamuoyu araştırması Standart Eurobarometer 92 Araştırması sonuçları açıkladı. Kıbrıslı Türklerin “Kıbrıs Türk toplumu” olarak ayrı değerlendirildiği Standart Eurobarometer 92 Araştırması sonuçları oldukça karamsar.

Standart Eurobarometer 92 Araştırması’na göre, Avrupa Birliği ortalamasında yaşamdan memnuniyet yüzde 84 iken Kıbrıslı Türklerde yaşamdan memnuniyet yüzde 62 oldu.

Kıbrıslı Türkler, fiyat artışı, enflasyon ve işsizlikten endişe duyarken Standart Eurobarometer 92 Araştırması’na göre en önemli kişisel sorun sıralamasında artan fiyatlar, enflasyon ve işsizlik ilk üç sırada yer alıyor.

Standart Eurobarometer 92 Araştırması’na göre, 2019 yılında Kıbrıs sorunu, Kıbrıslı Türkler için yüzde 11 ile 5’inci sırada yer alıyor.

Standart Eurobarometer 92 Araştırması’na göre Kıbrıslı Türkler Avrupa Parlamentosu’na ve Avrupa Komisyonu’na Avrupalılardan daha fazla güveniyor.

Yaşamdan memnuniyet oranı yüzde 62
Standart Eurobarometer 92 Araştırması’na göre, Kıbrıs Türk toplumunda 2018’de yüzde 60 olan “yaşamdan memnuniyet” oranı 2019’da yüzde 62 oldu. Kıbrıslı Türklerin yaşam memnuniyeti, yüzde 84 olan Avrupa Birliği ortalamasının 24 puan gerisinde yer aldı.

Araştırma raporunda, bu durum, Kıbrıslı Türklerin içinde bulunduğu olumsuz ve karamsar sosyo-ekonomik ortamın bir yansıması olarak yorumlandı.

Danimarka (yüzde 97), Hollanda (yüzde 96), İrlanda (yüzde 94), Lüksemburg (yüzde 94), Malta (yüzde 92), İsveç (yüzde 96) gibi ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında memnuniyet oranı en yüksek ülkeler olarak öne çıktı. Güney Kıbrıs’ın yaşamdan memnuniyet oranı ise yüzde 89.

Kıbrıs Türk toplumu ise “yaşamdan memnuniyet” konusunda, Bulgaristan (yüzde 54) ve Yunanistan’dan (yüzde 52) sonra sondan üçüncü sırada yer aldı.

Demokrasinin işleyişiyle ilgili soruyu yanıtlayan Kıbrıs Türk toplumunun yüzde 55’i, demokrasinin işleyişinden genel olarak memnun olduklarını belirtti.

En önemli sorun ekonomi
Kıbrıs Türk toplumunun yüzde 36’sı “fiyatlar/enflasyon/yaşam maliyeti”, yüzde 34’ü “ekonomik durumu” ve yüzde 25’i ise “işsizliği” en önemli sorun olarak görüyor.

Araştırmanın yapıldığı dönem içerisinde “Kıbrıs sorunu” toplumdaki en önemli konu olarak 5. sırada yer aldı.

Raporda, bütün sosyo-ekonomik sorunların temelinde yatan ve Kıbrıs Türk toplumunun Avrupa Birliğinin faydalarından yeterli derecede faydalanmasına engel teşkil eden Kıbrıs sorununun 2019 yılında da bir durağanlaşma sürecine girmesinin bu tür sorunların öne çıkmasına vesile olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Avrupa Birliği hakkındaki genel imaja bakıldığında yüzde 50 oranında olumlu ve pozitif bir algının yaygın olduğu görülmekte. Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında ortalama olumlu imaj algısı ise yüzde 42.

“Suç olayları da gündemde geniş yer tutuyor”
Toplumun gündemindeki en önemli konu sıralamasında “suç konuları” cevabı verenlerin oranı ise yüzde 24.

Raporda, bu durumun, son bir yıl içerisinde yaşanan ve medyaya oldukça olumsuz bir şekilde yansıyan çeşitli cinayetler, aile içi şiddet ve trafikte ihlal edilen suçlar ve ölümle sonuçlanan kazalardan kaynaklanabileceği tahmini yapılıyor.

Bu yönde yaşanan suç olayları toplumun gündeminde geniş yer tutmuş ve bu konudaki endişe, çıkan oranlarla paralellik gösteriyor.

Bu arada, en önemli kişisel sorunların toplumdaki önemli konular ile paralellik gösterdiği belirlendi.

AB’ye Avrupalılardan daha fazla güveniyoruz
Standart Eurobarometer 92 Araştırması’na göre, 28 Avrupa ülkesinde parlamentoya güven yüzde 51 iken Kıbrıslı Türklerin yüzde 58’i Avrupa Parlamentosu’na güven belirtiyor.

AB Komisyonu’na Avrupalıların güveni yüzde 47 iken Kıbrıslı Türklerin güveni yüzde 59 oldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.