DOLAR 32,7523 1.44%
EURO 35,1213 0.54%
ALTIN 2.457,582,80
BITCOIN 2142526-0.50013%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
KTOEÖS, Eğitim Bakanlığı’nı atamalarla ilgili uyardı

KTOEÖS, Eğitim Bakanlığı’nı atamalarla ilgili uyardı

ABONE OL
5 Nisan 2019 11:08
KTOEÖS, Eğitim Bakanlığı’nı atamalarla ilgili uyardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KTOEÖS, Lefke Gazi Lisesi’nde basın açıklamasında bulunarak, öğretmen atamalarına değindi. Özellikle Lefke Gazi Lisesi’ne bir süre bazı branşlarda öğretmen atanmadığını belirten KTOEÖS “Bu öğretim yılı bitmeden bakanlığı uyarıyoruz” dedi.
Açıklama şu şekilde:

“Bugün Lefke Gazi Lisesinde basın açıklaması yapmamızın nedeni bu yıl her yıl olduğundan fazla ve uzun süreli olarak eksik kadroların olması ve yapılan görevlendirmelerden sık sık öğretmen değişimlerinin yaşanmasından doğan sıkıntılardır.

Nakil döneminde bu okulumuzun yıla eksiksiz başlaması için sendikamızın azami özen göstermesine rağmen öğretim yılı başından itibaren özellikle bu okulumuza uzunca bir süre bazı branşlarda öğretmen atanmamıştır. Hatta okuldaki kadrolu bazı öğretmenler bakanlıkça merkezde başka bir okula görevlendirilmiş ancak onların yerine öğretmen görevlendirilmeyerek derslerin boş geçmesine neden olunmuştur. Bakanlık öğrencilerimizi eğitim hakkından mahrum etmiş, aylarca yaşanan bu durumun yükünü ise okul idaresi ve öğretmenleri çekmiştir.

Geç yapılan atamalar ve sürekli yapılan görevlendirmelerden dolayı değişkenlik gösteren öğretmen kadrosu pedagojik açıdan oldukça sakıncalıdır. Zaten geç atanmış bir dersin öğretmeninin örneğin defalarca görevlendirmeyle değiştirilmesi sonucu söz konusu bu derste öğrenci psikolojisi, başarısı ya da dersin verimliliği ne olabilir?

Ne yazık ki iş bilmezlik ya da beceriksizlik sonucu hala daha görevlendirme yapan bakanlık, eksik kadroların da tamamlanmasını sağlayamamıştır.

Sendikamızın baskı ve takibi sonucu müdürler (bu okulun müdürü de dahil) daha dün atanmış, hala daha bugün münhal açılıp sınav da yapılmasına rağmen 31 muavin atanmamıştır. Bölüm şefi, atölye şefi kadroları da eksik olmasına rağmen bu kadrolarda münhal dahi açılmamıştır.

Plansızlık, ince hesaplar, insan kayırmacı yaklaşımlarla, iş bilmezlikle birçok okulumuzda yıl sonuna kadar eksiklerin devam etmesi, bir yandan bunca işsiz öğretmen dururken, TC’den ihtiyaç olmayan alanlara bile öğretmen gelmesi, boş kadroların ise yıl sonuna kadar boş kalması kabul edilebilir değildir!

Bu öğretim yılı bitmeden bakanlığı uyarıyoruz.

Her yıla Lefke Gazi Lisesi gibi uzakta olan okullarımızı eksik kadrolarla başlamak zorunda bırakmaktasınız. Yapılan gereksiz veya partizanca görevlendirmeleriniz eğitim açısından birçok sıkıntılar yaratmaktadır.

Yaşanan bu mağduriyetin bedelini hem öğrencilerimiz hem de öğretmenlerimiz ödemektedir.

Sendika olarak buna izin vermeyeceğiz !

2019-2020 öğretim yılı başında kadroları tamamlamazsanız gerekeni yapacağız!

Eğitim hakkı temel anayasal haktır!

Sizleri yasa ve tüzüklere uygun hareket etmeye davet ederiz!”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.