DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 2103161-1.14342%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Kusur yolda değil sürücüde

Kusur yolda değil sürücüde

ABONE OL
24 Ekim 2018 10:00
Kusur yolda değil sürücüde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

6 YIL 3 AY HAPİSLİK: Gizem Galipoğluları, “tedbirsizlik ve dikkatsizlik yüzünden ölüme neden olma” dahil 8 suçtan suçlu bulunarak 6 yıl 3 ay hapse mahkûm edildi. Mahkeme Galipoğluları’nın ehliyetine de mahkûmiyetinin bitişinden sonra 5 yıl el koydu.

KUSUR YOLDA DEĞİL SÜRÜCÜDE: Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, yoldaki yapısal hatanın çarpışmada etken olmadığı kanaatine vardı. Mahkeme kararında alkolü olan sürücünün kırmızı ışıkta geçtiği tespitinde bulunarak sürücü hatasına dikkati çekti

Lefkoşa Yenişehir ışıklarında 2017 yılı Ekim ayında yolun karşı tarafına geçmek için bekleyen 4 kişiye arabasıyla çarparak, Abdul Rahman Murad’ın ölümüne sebep olan Gizem Galipoğluları aleyhindeki davanın kararı dün Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara bağlandı.

Galipoğluları aleyhinde, “insan öldürme” hariç, “tedbirsizlik ve dikkatsizlik yüzünden ölüme neden olma”, “dikkatsiz sürüş”, “İnsan hayatını tehlikeye koyabilecek şekilde araç sürmek”, “acele ile halka tehlike teşkil edecek şekilde araç sürmek”, “alkollü içki tesiri altında araç kullanmak”, “yol içerisinde bulunan trafik ışıklarına riayet etmeme”, “dört yol kavşağına yaklaşınca süratini indirmeme” ve “dörtyol kavşağında araç geçmek” suçlarını kabul etmişti.

Merkezi Cezaevi’nde 1 yıldır hükümsüz tutuklu olarak yargılanmayı bekleyen Galipoğluları’nı mahkeme 8 davadan suçlu bularak 6 yıl 3 ay hapse mahkûm ederken, mahkûmiyetinin bitiş tarihi itibarı ile 5 yıl sürüş ehliyetine el koydu.

Başkanlığını Fadıl Aksun’un yaptığı, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’in oy birliği ile aldığı kararı Mahkeme Başkanı Fadıl Aksun okudu.

Avukatın birçok iddiası ret edildi

Oy birliği ile alınan kararı okuyan mahkeme başkanı Fadıl Aksun, sanık avukatının kazanın oluş şeklini değerlendirirken sanığın yolun solunda bulunan araçlara çarpmamak için aracını sağa yaklaştırdığını iddia ettiğini anımsattı.

Aksun, fotoğraf albümlerinden ve video kayıtlarından kaza yerine yakın bir yerde yolun solunda sanığın manevrasını haklı kılabilecek bir araç tespit edilmediğine dikkat çekti.

Aksun, Gizem Galipoğluları’nın görüntülerde, aracının kırmızı ışığı geçmesine müteakip kontrolsüz şekilde aracın baş sağ kısmına doğru kayar vaziyette olduğunun mahkeme tarafından tespit edildiğini, bu noktada sanık avukatının hafifletici sebep değerlendirme talebinin ret edildiğini kaydetti.

“Yolun yapısı kazaya etken değildi”

Kazanın duruşmasında, sanık avukatının yolun doğu ve batı kısımlarındaki refüjlerin birbirine denk ve paralel olmadığı iddia ettiğini ifade eden Aksun, incelenen emarelerde yoldaki yapısal hatanın kazanın oluşumuna bir etkisinin olmadığına bulgu yapıldığını kaydetti.

Yayalarda kusurlu bulundu

Kazanın oluşunda müteveffa ve yaralıların refüj üzerinde bulunma haklarının olmadığı iddiasını değerlendirdiklerini ifade eden Aksun, kazanın yolu karşıdan karşıya geçerken oluşmadığını, kazanın refüj üzerinde meydana geldiğini bu noktada Galipoğluları’nın suçlu olduğuna dikkati çekti.

Mahkeme başkanı, incelenen fotoğraf ve video görüntülerinde ise müteveffa ve yaralıların refüj üzerinde bulunma haklarının olmadığı iddiasını değerlendirdiklerini ve bu noktada sanık avukatının iddiasında haklı olduğunu yayaların refüj üzerinde bulunma haklarının olmadığına bulgu yaparak bu hususu sanık lehine değerlendirdiklerini belirtti.

Aksun: Kazalar tarifsiz acılara yerini bırakıyor

Aksun, ölümle sonuçlanan trafik kazalarında ceza takdirinde sanığın ıslahından çok bu tip kazaların önlenmesi kişilerin daha dikkatli ve kurallara uyarak araç kullanmaya yöneltecek ibret verici cezaların verilmesi kamu menfaatinin ön plana çıkarılması gerektiğine değindi.

Galipoğluları’nın, dava konusu kazadaki çok ağır kusurlarının göz önüne alındığını kaydeden Aksun, sanığın âdete trafik canavarı gibi hareket ederek yol ve can güvenliğini hiçe sayarak araç kullandığını belirtti.

Mahkeme başkanı Fadıl Aksun, ülkede, trafikteki sorumsuz davranışların yarattığı telafisi imkânsız acılar, ülkeyi yangın yerine çevirdiğini, halkı huzursuz ve endişe içerisinde bıraktığını kaydetti.

Sanığın bir sürücünün asla yapmaması gereken tüm davranışları gerçekleştirdiğini kaydeden Aksun, Galipoğluları’nın sebep olduğu trajik sonucun kararda dikkate alındığına vurgu yaptı.

“Yasa 7 yılla sınırlı”

Aksun ölümlü trafik kazalarında yasanın 7 yılla sınırlı olduğuna vurgu yaptı.

“İnsan yaşamının son bulduğu bu tür ciddi ve vahim trafik suçlarında ceza tespit ederken dikkate alınması gereken asli prensiplerin başında kamu menfaatinin korunması ilkesinin gelmekte olduğu tartışılmazdır.

Yasa Koyucu sanığın kusurunun en ağır olduğu ve lehine değerlendirilecek herhangi bir hafifletici sebep bulunmadığı hallerde dahi ceza sınırını 7 yıl olarak belirlemiştir. Mahkememiz de bu ceza sınır ile bağlı kalarak ceza takdirini gerçekleştirmekle mükelleftir” dedi.

5 yıl trafikten men edildi

Fadıl Aksun, sanığın tutuklu kalmış olduğu süreyi ve özellikle bu davanın ikamesi süresince sanığın teminat altında bulunduğu süreyi de kararda dikkate aldıklarını ifade ederek, yargılandığı 8 davadan 6 yıl 3 ay hapse mahkum edildiğini ayrıca, hapislik cezası çekildikten sonra başlamak üzere, sanığın 5 yıl müddetle motorlu araç kullanmaktan men edilmesine karar verildiğini kaydetti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.