DOLAR 32,2916 -0.1%
EURO 34,9920 0.53%
ALTIN 2.411,810,21
BITCOIN 22222672.24133%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Mide ameliyatı nasıl yapılır? İşte mide küçültme ameliyatının riskleri ve zararları…
  • Kibris Web Haber
  • SAĞLIK
  • Mide ameliyatı nasıl yapılır? İşte mide küçültme ameliyatının riskleri ve zararları…

Mide ameliyatı nasıl yapılır? İşte mide küçültme ameliyatının riskleri ve zararları…

ABONE OL
17 Mart 2018 16:06
Mide ameliyatı nasıl yapılır? İşte mide küçültme ameliyatının riskleri ve zararları…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mide küçültme ameliyatlarını kimisi ‘kolay zayıflatan’ bir yöntem gibi, kimisi de ‘yüksek ölüm riski’ olan bir uygulama gibi görüyor. Obezite problemlerini çözmek isteyenler mide ameliyatı nasıl yapılır, riskleri ve zararları nelerdir merak ediyor. Peki gerçekten mide küçültme ameliyatına ihtiyacı olanalar kimler? İşte mide ameliyatı ile ilgili tüm merak ettikleriniz…

Ünlü isimlerin zayıflamak için mide küçültme ameliyatı olması ile tüp mide ameliyatı gündemden düşmüyor. Bir çok kesim tarafından obezite problemlerinin çözümü olarak görülen mide küçültme ameliyatının zararları ve riskleri nelerdir?

MİDE AMELİYATI NEDİR?

Doç. Dr. Aziz Sümer, obezite cerrehisini kısaca “Obezite cerrahisi, aşırı kilolu bireylerin cerrahi yolla zayıflatılması amacıyla yapılan bir işlemdir. Aynı zamanda Tip 2 diyabeti tedavi eden mide-bağırsak ameliyatları da, obezite ya da bariatrik cerrahi dediğimiz kapsama giriyor. Bariatrik cerrahi kavram olarak Yunanca’daki ağrılık anlamına gelen ‘baros’ kelimesinden geliyor. Yani ağırlık verdiren mide-bağırsak sistemi ameliyatlarına bariatrik cerrahi deniyor. Bu da içinde obezite ve diyabet cerrahisi olarak ikiye ayrılıyor. Hemen hemen aynı yöntemler kullanılıyor ikisinde de.” şeklinde anlattı.

MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI KRİTERLERİ NELER?

Kriterleri tekrar şöyle toparlayabiliriz:

1-Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olacak ama aynı zamanda yağ kitlesi de yüzde 30’un üzerinde olacak. Yani vücut kitle indeksi 41 olan bir sporcuyu ameliyat etmemelisiniz. Onun kas kitlesi yüksektir. Bu nedenle vücut kitle indeksi tek başına bir kriter değildir.
2-Vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olup ciddi yandaş hastalığı olanlar; kiloya bağlı şeker hastalığı olanlar, hipertansiyon hastaları, ciddi akciğer sendromları olanlar ve kas-eklem problemleri olan hastalar bu ameliyata uygundur.
3-Vücut kitle indeksi 30 olup aynı zamanda Tip 2 diyabeti olan ama tedavilerle düzelmeyen hastaları da iyi seçerek ameliyat edebilirsiniz.

Bunların dışında hiçbir hastayı ameliyat etmemelisiniz. Kriterlerimiz çok net bu konuda. Polikliniğimize son zamanlarda en çok, 10 -15 kilo fazlası olan genç kadınlar geliyor. Diyet ve spor yapmak istemiyorlar, medyada bir ünlünün bu şekilde zayıfladığını görüp ‘parasıyla değil mi’ düşüncesiyle bize baş vuruyorlar. Evet parasıyla değil! Bu ameliyatlar merdiven altı yapılacak bir cerrahi yöntemi değil. Doktorların da bu konuda çok duyarlı olması gerekiyor. (Doç. Dr. Aziz Sümer)

Mide ameliyatı riskleri! Ölüm riski nasıl azaltılır?
ÖLÜM RİSKİ BİNDE BİR AMA…

Türkiye’de toplam 4 bin civarında cerrah var. Obezite cerrahisine gönül vermiş doktor sayısı ise çok fazla değil; 300-400 civarında olabilir. Bunların yüzde 10’unun obezite cerrahisi ile ilgili iyi bir eğitimi, birikimi ve deneyimi vardır. Zaten bu dernekleri kurmamızın amacı buydu. Çünkü Türkiye’de obezite cerrahisine olan talebin çok hızlı bir şekilde artacağını biliyorduk ve bunu yapacak olan genç cerrahlarımızın eğitim almaları gerektiğini düşünüyoruz. Kulaktan dolma bilgilerle, kongrelerde seyrettikleri videolarla ya da genç olmalarından kaynaklanan özgüven ile bu işe girmemeleri gerekiyor. Başlarına çok ciddi problemler gelebilir. Ama doğru yapıldığında korkulacak bir cerrahi yöntemi değil. Ölüm riski binde 1 oranında, yani safra kesesi ameliyatından daha az riski var.

Obez insanlarla yani riski daha yüksek insanlarla uğraşıyoruz. 60 kilo olan bir kişiyi ameliyat etmekle, 150 kilo olan bir kişiyi ameliyat etmek arasında fark var. Akciğer pıhtısı oluşma riski obezlerde daha fazla, kalp sorunları sonucu ölüm riskleri daha yüksek. Fakat bu hastalar ameliyat öncesinde iyi hazırlanırlarsa ölüm riski yüksek değil. Yani doktorun, hastaya geldiği gün ‘hadi yarın seni ameliyat edeyim’ dememesi gerekiyor. (Doç. Dr. Aziz Sümer)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.