DOLAR 33,0571 0.18%
EURO 36,0623 0.13%
ALTIN 2.617,891,88
BITCOIN 21288201.79972%
Lefkoşa
°

22:26

YATSIYA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Naimoğulları : Üreticinin dayanacak gücü kalmadı

Naimoğulları : Üreticinin dayanacak gücü kalmadı

ABONE OL
31 Ağustos 2018 09:52
Naimoğulları : Üreticinin dayanacak gücü kalmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dövizdeki artış, akaryakıt fiyatlarına ve elektrik tarifelerine yapılan zamlar üreticin yaşamını kâbusa çevirdi. “Üretim durdu” diyen üretici, hükümetten acil önlem istedi.

MALİYETLER ARTTI: Döviz kurlarındaki artış, akaryakıt fiyatlarına ve elektrik tarifelerine yapılan zamlardan tarım ve hayvancılık sektörü de nasibini aldı. Zaten rekabet edebilirlikten uzak olan üretim maliyetleri katlandı. Sektörde üretim durma noktasına, üretici ise iflasın eşiğine geldi

TALEPLER AYNI: Tarımsal üretim yapan üreticileri hükümetten piyasayı rahatlatacak acil tedbirler bekliyor. Ürün fiyatlarının dövize endekslenmesi önerisini de gündeme taşıyan üreticiler, desteklerin arttırılması ve girdi maliyetlerinin düşürülmesi talebini de yineledi

 

EYLEME ÇAĞRI: Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Naimoğulları, Tarım Bakanı’nı sürekli olarak “para bitti” diyerek hayvancının sorunlarına çözüm üretmemekle suçladı. Hayvancıların 5 Eylül Çarşamba günü büyük bir eylem yapacağını kaydeden Naimoğulları, eyleme katılım çağrısı yaptı

 

Kuraklık nedeni ile bu yıl ciddi ekonomik sıkıntı yaşayan üreticilere bir darbe de döviz kurlarındaki artış, akaryakıt fiyatlarına ve elektrik tarifelerine yapılan zamlar vurdu.

KKTC’de tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren üretim sektörlerinin temsilcileri, döviz kurlarındaki artıştan ve akaryakıt, elektrik zammından dolayı ciddi mağduriyet yaşadıklarını anlattı.

Döviz kurlarındaki artış ve zamlar nedeni ile tarım ve hayvancılık sektöründe girdi maliyetlerinin katlandığını ifade eden üretici birlikleri, üreticinin üretimden kopma noktasında olduğunu söyledi.

Üreticinin dayanma gücü kalmadı

Tarım alanındaki üretici birliklerinin temsilcileri, hükümetin girdi maliyetlerini düşürecek tedbirleri derhal alınması gerektiğini belirtirken hayvan üreticileri, hükümetin sorunlara çözümsüz kaldığını belirterek eyleme gideceklerini açıkladı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, Tarım Bakanı’nın sürekli olarak para bittiğini dile getirdiğini ve hayvancının sorunlarına çözüm üretmediği savundu. Naimoğlulları, 5 Eylül Çarşamba günü herkesi yapılacak büyük eyleme çağırdı.

 Naimoğulları: Yeterince özveri gösterdik

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, elektrik ve akaryakıta yapılan zamlardan hayvancılık sektörünün de payını aldığını belirterek, yaşanan ekonomik kriz karşısında üreticinin çıkmaza girdiğini ifade etti.

Dövizdeki artış, akaryakıt ve elektriğe yapılan zamlar nedeni ile girdi maliyetlerinin katlandığını dile getiren Naimoğulları, hükümetin sektörü ekonomik olarak rahatlatacak tedbirler alması gerektiğini ancak hükümetin bu konuda herhangi bir açılımda bulunmadığını kaydetti.

Naimoğulları, dün Birlik binasında bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısına yönetim kurulu ve çok sayıda hayvan üreticisi katıldı.

Mustafa Naimoğulları, toplantıda yaptığı konuşmada, Tarım Bakanı’nın sürekli olarak para bittiğini dile getirdiğini ve hayvancının sorunlarına çözüm üretmediği söyledi. Zamlardan dolayı yaşanan olumsuzluklardan ülkede kaos ortamı yaşanacağına vurgu yapan Naimoğulları, hayvancının bittiği noktada sorunların daha da büyüyeceğini belirtti.

Ülkede büyük kaos yaşanacağına vurgu yapan Naimoğulları, hayvancının hayvanlarını satmak zorunda kalacağını ve üreticinin ayakta kalamayacağını söyledi.

Arpanın 1. 77’ye çıkarılması ve yemin fiyatının daha da arttırılması hissiyatı yaratıldığına dikkat çeken Naimoğulları, bunun bir kaos olduğunu ifade etti.

Naimoğulları şunları söyledi: “Kaba yem bulamayan hayvancı arpa ile geçinmeye çalışır. Kaba ot biçilmeye başladığı zaman Şahali’ye yem bitkisine destek verilmesi için uyarı yaptık. Yemin tonu 2500 TL olacak ve 1 litre süt de 2,5 TL öngörülmektedir. Yani bir litre süt satarak 1 kg yem alamayacaksınız. Üretici hiçbir giderini karşılayamayacak.”

Naimoğulları aylardır sorunları dile getirdiklerini fakat bakanın bunları dikkate almadığını söyledi.  Naimoğulları, 5000 üyesi olduğunu ve bu birliğin yansımasının 50 bin kişi olduğunu hatırlattı.

5 Eylül Çarşamba günü herkesi yapılacak büyük eyleme çağıran Naimoğulları, bu ülkede ses çıkarmazsak facia olacak dedi. Bu ülkenin can damarı olan hayvancılık sektörünün can damarının kesildiğini ifade ederek, ince hesaplarla tarımın yönetilmediğine dikkati çekti.

 

Alioğlu: Üretim dibe vurdu

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, döviz kurlarındaki artış ve elektrik, akaryakıt zamlarının narenciye sektörünü de olumsuz etkilediğini söyledi.

“Ülke ekonomisine katma değer sağlamaya çalışan ve ihraç kalemini elinde turtan narenciye sektörü yıl içerisinde yapılan okkalı zamların kurbanı olmuştur” diyen Alioğlu, sektörde üretimin durduğunu ifade etti.

Ali Alioğlu, “Yılın ilk altı ayında yüzde 48’e varan elektrik zammı, dövizdeki artış ve akaryakıt fiyatları yapılan zamlar nedeni ile üretim dibe vurdu. Zaten birkaç tüccarın elinde cebelleşen üretici, hükümetlerin olağanüstü durumlarda alması gereken kararları doğru zamanda alamaması sebebi ile son nefesini de 2018 yılında verdi” diye konuştu.

Alioğlu, “Yaşanan ekonomik krize rağmen tarımda destek primleri değişmedi. Öte yandan birkaç tüccarın elinde tekelleşip üreticinin ürününü olumsuz konuşmalarla en ucuza kapatmayı hedef alan bir ülkede yaşamaktayız. Birliğimiz kuruluşundan bu yana bilirkişi uzman kadroları ile gelmiş geçmiş tüm hükümetlere sektördeki sıkıntıları aktardı, projelerini sundu ancak ne yazık ki, hükümetler yıllarca aynı politikayı izledi, bu ülkede üretim yokmuş gibi bir tavırda oldu. Hükümetler, tavırları ile 44 yılın sonunda tarımın duvara tosladığını değil aslında bu ülkede tarımın olmadığını ispatlamış oldu” dedi.

 

“Her eve alev düştü”

Alioğlu, ayrıca narenciye üreticisinin akaryakıt ve Doğrudan Gelir Desteği ödemesi olarak bugün devletten toplamda 5.5 milyon TL, yakın alacağı bulunduğunu ifade etti.

Ali Alioğlu, şunları söyledi: “Narenciye üreticisine verilen 1 yıllık Doğrudan Gelir Desteği ve akaryakıt desteği toplam 8.5 milyon TL. Mayıs ve Haziran aylarında elektriğe yüzde 48’e varan zam yapıldı ve üretici maliyetinin yarısından fazlasını elektrik enerjisine verdi. Yani hükümet edenler üreticiye vermiş olduğu teşviki elektriğe koyduğu okkalı zamla geri almıştır. Akaryakıta gelen son zam ve elektrik tarifelerine yapılacak olan zam ile üretici, finans şirketi üzerinden tefecilerin ellerine düşürecektir. Mahkemelerde zaten 120 binin üzerinde dava bulunmaktadır. Bu da ülkede her eve yangın alevinin düştüğünün göstergesidir. Hükümetler yaptıkları ekonomik protokolleri vatandaşa empoze edemedikleri için mahkeme kararlarının dalga dalga artması ülke ekonomisinin çöktüğünün göstergesidir. Mevcut hükümetin bu yaşanan krizlerden dolayı yaptığı halka seslenişini ve bakanlar kurulu kararları doğrultusunda kemer sıkma politikası çağırmalarını da esefle kınıyoruz.”

 

“Üreticinin sokaklara düşeceği günler yakın”

Ali Alioğlu, üretimin devamlılığını sağlamak adına hükümetin tarımsal alanda üreticiye alternatifler sunması ve zamları durdurması gerektiğini kaydetti.

Alioğlu, “Hükümetin gerekli tedbirleri almaması ve beklenen iyileştirmeleri yapmaması durumunda üreticinin sokaklara düşeceği günler yakındır” dedi.

 

Halkseven: Üretici çıkmazda

Patates Üreticileri Birliği Başkanı Engin Halkseven, elektrik enerjisi ve akaryakıt gibi mecburi tüketim ürünlerine yapılan zamlarla çıkmaza girdiklerini belirtti.

Üretimin durma noktasında olduğunu ifade eden Halkseven, üretimde sürdürülebilirliği sağlamak adına hükümetin bir an önce tedbir alması gerektiğini kaydetti.

Engin Halkseven, konuya ilişkin açıklamasında, “Dövizdeki artış önlenemiyor, girdi maliyetlerimiz her geçen gün artıyor, işin sonu nereye varacak ve bizler biz ne yapacağız bilemiyoruz. Akaryakıt fiyatları sektörümüz için çok önemli, dolayısıyla özellikle akaryakıt zammı belimizi büktü. Bu noktada hükümetten beklentimiz, üreticiye renkli mazot verilsin. Gübre fiyatları gündeme alınıp, yeniden düzenlensin” diyerek hükümetten taleplerini açıkladı.

 

Yeşilada: Üretici ekmek parası bile bulamayacak

Patates Üreticileri Birliği eski Başkanı Ahmet Yeşilada,  açtı ağzını yumdu gözünü. Döviz kurlarındaki artış, elektrik ve akaryakıta üst üste yapılan zamlar derken üretimin durma noktasına geldiğini söyleyen Yeşilada, “Acil tedbir alınmaması halinde memleketin durumu çok daha kötüye gidecek. Tarlalar sürülemeyecek, sulayamayacak. Üretici ekmek parası bile bulamayacak” dedi.

Hükümetlerin önceliğinin üreten kesimi ayakta tutmak olması gerektiğini ifade eden Yeşilada, “Üretmeyen toplumlar yok olmaya mahkumdur. Üretimin devamı için hükümet gereken desteği vermeli, üretici de ürettiği oranda hak ettiği payı almalıdır” diye konuştu.

Hükümetin tarım ve hayvancılığın sürdürülebilirliğine yönelik hiçbir adım atmadığını savunan Yeşilada, yıllar önce gündeme getirilen renkli mazot konusunun yeniden gündem alınarak değerlendirilmesi gerektiğini ve hiç vakit kaybetmeden sektörde girdi maliyetlerini düşürecek önlemler alınması gerektiğini kaydetti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.