DOLAR 32,3024 -0.1%
EURO 35,0098 0.51%
ALTIN 2.417,200,44
BITCOIN 22379922.97303%
Lefkoşa
°

22:34

YATSIYA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
ODTÜ’lülerin otobüs isyanı

ODTÜ’lülerin otobüs isyanı

ABONE OL
21 Mart 2019 10:47
ODTÜ’lülerin otobüs isyanı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunda eğitim gören öğrenciler, toplu ulaşım konusunda yaşadıkları sorunlar nedeniyle isyan etti.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs öğrencileri toplu ulaşım konusunda yaşadıkları sorunları kapusa düzenledikleri eylemle protesto etti. Öğrenciler, “okulun en büyük sorunu” diye tanımladıkları toplu taşıma sıkıntısı konusunda “bıçak kemiğe dayandı” diyerek eylem yaptı. Öğrencilerin eylemi sırasında yapılan basın açıklamasında, dikkat çekici iddialar ortaya atıldı. Taşımacılık ihalesini alan şirketin tekelleştiği, fahiş fiyat uyguladığı, bazı otobüs sürücülerinin ehliyetsiz olduğu, taşıma lisansız otobüsler kullanıldığı öne sürüldü.

Eylem sırasında okunan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Okulumuzda toplu taşımayı kâğıt üzerinde elinde bulunduran söz konusu şirket sene başında girdiği ihale kapsamında rekabet kurumunun piyasa kurallarını resmen hiçe sayarak tekelleştirme istemiyle hukuku karşısına almış ve demir yumruk yönetimiyle biz öğrencilere hem maddi hem manevi zarara sebep olmaya başlamıştır. Aynı şirketin ücretli ulaşım uyguladığı Kalkanlı-Güzelyurt yolu üzerinde taşıma lisanslarının dahi olmayışını öğrenmemiz artık bardağı taşıran son damla olmuştur. Yaptığı tek iş olan taşımacılığı bile izin belgeleri olmadan sürdüren bu şirketin bazı şoförlerinin ehliyetinin bile olmadığı iddiaları basında yer alıyor. Bizi dinleyen değerli devlet erkânlarına soruyorum biz bu kişilere canımızı nasıl emanet edeceğiz? Okulumuza sağ salim ulaşabileceğimize nasıl emin olacağız? Aynı zamanda söz konusu olan şirketin öğrencilere karşı olan tavrı ise hadsizliğin sınırını çoktan aşmıştır.

Sözlü tartışmalarla okulumuz öğrencilerini rahatsız eden kişilere buradan kim olduklarını unutmamalarını, unutma gafletinde bulunanların ise karşısında her zaman bir ODTÜ’lünün bulunacağını bilmelerini isteriz. Sadece öğrenciler tarafından kullanılan ODTÜ-Kalkanlı-Güzelyurt güzergâhında kartsız öğrencilerden halk otobüsü mantığıyla 4 TL ücret alınması ve buda yetmezmiş gibi en az 20 TL’lik yükleme yapılmasının istenmesi üstüne hali hazırda içerisinde para bulunan kartın ikinci defa kullanılması halinde bile 4TL olarak ücretlendirilmesi biz öğrencilere dayatılan ve tarafımızca asla kabul edilmeyen bir noktadır. Bu şirket bizzat kendilerinin verdiği ihale şartlarında geçerli olan otobüs saatlerine de uymayıp beynelmilel bir anlayışla hareket etmesi hangi mantıksal düzlemde mevcuttur?Bu tutum gücünü kimden almaktadırlar? Son dönemlerde basına da yansıyan söz konusu şirketin devleti 450 bin liraya yakın miktarda dolandırdıklarını okuduk. Şirketin üst düzey yöneticilerinden birinin “hayali öğrenci yolcular” göstererek resmi evraklarla oynadığını ve tedavüle sürme suçlamalarıyla tutuklandığı ortaya çıktığını gördük . Basında geçen bu iddiaları ne yazık ki son derece tedirginlikle takip etmekteyiz. Adı dolandırıcılık iddialarına karışan bu şirketin güzide okulumuzda bulunması biz ODTÜ’lüleri artık rahatsız etmektedir” denildi.

Bakanlığa çağrı

ODTÜ’lü öğrenciler Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na da çağrıda bulunarak, sorunlarının çözümü için girişimde bulunulmasını istedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.