DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881912.44744%
Lefkoşa
°

20:43

AKŞAMA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Planlayarak öldürdüler

Planlayarak öldürdüler

ABONE OL
24 Eylül 2019 11:21
Planlayarak öldürdüler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, Memduh Ulugün’ü bıçaklayarak öldürmekten yargılanan Mehmet Doğu ile eşi Meryem Doğu’yu, “planlayarak adam öldürmekten” suçlu buldu 

KARAR 27 EYLÜLDE: Girne Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet- Meryem Doğu çiftinin savunmalarında öne sürdükleri iddiaları suçtan kurtulma çabası olarak değerlendirdi. Mahkeme “planlayarak adam öldürmekten” suçlu bulduğu Doğu çifti aleyhindeki ceza kararını 27 Eylül’de açıklayacak

MAHKEME KARIŞTI: Mahkemenin sanıkları suçlu bulduğunu açıklamasının ardından Doğu çiftinin yakınları mahkeme avlusunda olay çıkardı. Polis araçlarını tekmeleyen ve önüne yatan aile yakınları güçlükle yatıştırıldı. Olay nedeniyle 7 kişi tutuklandı

 

 

Alsancak’ta 2018 yılında Memduh Ulugün’ü sokak ortasında bıçaklayarak öldüren Mehmet-Meryem Doğu çiftinin Girne Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargı süreci tamamlandı.

Kararı açıklayan Mahkeme Başkanı Nüvit Gazi Hacı, sanıkların Ulugün’ü “planlayarak öldürdüklerine” bulgu yaptı. Kararı okuyan Gazi, olayın Alsancak’ta 2018 yılında meydana geldiğini belirtti. Sanık Meryem Doğu’nun verdiği ifadelerde çelişkiler olduğunu belirtti.

Gazi, sanığın olay günü maktulü 12 kez aradığını, aramasının nedeninin ise gelip doğruları anlatması için olduğunu söylediğini belirtti. Gazi, olay günü de maktulü görünce gel doğruları anlat demesinin inandırıcı olmadığını söyledi.

Gazi, Meryem Doğu’nun birinci ifadesinde maktulün “bir şey yaşamadık, bunları nereden çıkarıyorsun” demesi üzerine yanındaki bıçağı maktule bir kez sapladığını söyleyen sanık Meryem Doğu’nun ikinci ifadesinde ise bıçağı maktule uzatıp ya beni kurtar ya da öldür dediğini, maktulün defol git yuvana” dediğini, bunun üzerine sanığın her şeyimi aldın, yuvamı kaldı dediğini, bu esnada maktulün “Kızınla da olsaydım, böyle yapmazdın” diyerek kendisini tahrik ettiğini söylediğini aktardı.

Gazi, iki ifade arasında çelişki olduğunu belirtti.

 

“Tahrik iddiası suçtan kurtulmak için tasarlandı”

Gazi, “Sanık bir hususta tahrike kapılıp, düşünce yapısını yitirirse o noktada taammüden bahsedilemez. Tahrik ile taammüt arasındaki ayır edici faktör soğuma sürecidir. Ancak sanık Meryem Doğu, ne gönüllü ifadesinde ne de yazılı dava tebliğinde tahrik hususunda beyanda bulunmamıştır. Sanığın tahrik olduğuna dair iddiaları suçtan kurtulmak için sonradan tasarlanmıştır” dedi.

Gazi, olay günü sabahında maktulün sanıklar tarafından videoya çekildiğini; Mehmet Doğu’nun maktule “ya 100 bin Sterlin vereceksin ya boşanıp Meryem ile evleneceksin ya da ben herkesi öldüreceğim” şeklinde 3 şık sunduğunu anımsattı.

 

Telefon trafiğinin önemi

Gazi, Sanık Mehmet Doğu’nun temin ettiği telefon dökümleri sonrası Meryem Doğu ile maktul arasındaki ilişkinin ortaya çıktığı, ve maktulün ölümünü de içeren üç şıkkın tasarlandığı, bu çerçevede olay günü sabahı Mehmet Doğu’nun elektriklerin kesildiğini söyleyerek,  maktulün eve gelmesinin sağlandığını, ve üç sıkkın sunulup zaman tanındığını söyledi. Gazi, evlilik ve para şıklarının kabul edilmediğinin anlaşılması üzerine maktulün 12 kez arandığını ve olay yerine çağrıldığını söyledi. Maktulün asla seninle bir şey yaşadım demesi üzerine maktulün iki şıkkı kabul etmediğinin kesinleşmesi üzerine Meryem Doğu’nun maktulü öldürmesinin videoda planlanan gibi üçüncü şıkkın yerinde getirildiğini, bununda olayda taammüt olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Gazi, sanıkların maktule akşam saat 17.00’a kadar üçüncü şıkkı düşünmesi için süre verdiğini ancak iki şıkkın kabul edilmeyeceğini anlaşılması üzerine cinayetin 12.10’da işlemediğini belirtti.

 

Sanıklar birlikte hareket etti

 

Gazi, “Mehmet Doğu’nun maktulü omuzlarından tuttuğu, Meryem Doğu’nun bıçakladığı, Mehmet Doğu’nun ‘namus meselesidir’, yaklaşmayın diyerek, yaklaşmaya çalışanları uzaklaştırdığı, Meryem Doğu’nun namusumu temizledim demesi gibi faktörler her iki sanığın birlikte hareket ettiğini göstermektedir” dedi.

Gazi, aldığı ilk bıçak darbesi sonrası bir şekilde kaçmayı başaran sanıkları tarafından tutulduğunu, Mehmet Doğu’nun yere yatırıp omuzlarından tuttuğunu, Meryem Doğu’nun da 18 bıçak darbesi vurduğunu söyledi. Gazi, sanığın maktulü yaşamsal bölgeleri olan göğüs ve karın kısmına 11 darbe vurduğunu ifade etti.

Zorla ilişki iddiası kanıtlanamadı

Gazi, Meryem Doğu’nun Ulugün’ün zorla cinsel ilişkiye girdiğine dair iddiasını kanıtlayacak bir olgu olmadığını, aksine sanık ile Ulugün arasında cinayetten önceleri birçok kez dakikalarca süren telefon görüşmeleri bulunduğunu belirtti.

Gazi, Mehmet Doğu’nun ise olay yerine Ulugün’ü omuzlarından tuttuğuna dair 5 ayrı tanık ifadesi olduğunu, bu tanıkların aynı yönde ifade verdiklerini belirtti.

 

Planlı cinayet bulgusu

Gazi, sonuç olarak, zorla cinsel ilişki olmadığına, cinayetin planlı olduğuna, Mehmet Doğu’nun Meryem Doğu ile ortak hareket ettiğine bulgu yaptıklarını dile getirdi.

Gazi, olgular ışığında sanıkları planlı cinayetten mahkûm ettiklerini açıkladı. Ceza kararının ise 27 Eylülde açıklanacağını belirtti.

 

Sanık yakınlar olay çıkardı

Karar sonrası sanıkların yakınları olay çıkardı. Sanıkların planlı cinayetten mahkûm edilmesine öfkelenen aile yakınları, mahkemeyi birbirine kattı.

Polis araçlarına tekme atan, polis aracının önüne yatan sanık yakınlar, polise zorlu anlar yaşattı. Olaylar sonrası sanık yakını 7 kişi tutuklandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.