DOLAR 32,4846 0.64%
EURO 34,9452 0.04%
ALTIN 2.407,940,72
BITCOIN 2168487-0.37392%
Lefkoşa
°

13:09

ÖĞLEYE KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
“Vietnamlı kadın” yalanı

“Vietnamlı kadın” yalanı

ABONE OL
2 Mayıs 2019 10:26
“Vietnamlı kadın” yalanı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rum tarafındaki seri katil Nikos Metaksas’ın sık sık Kuzey’e geçtiği ve Ercan yakınlarında cesedi bulunan Vietnamlı kadını öldürdüğü haberleri yalan çıktı…

İLGİSİ YOK: Ercan Havaalanı yakınlarında cesedi bulunan Vietnamlı kadının öldürülmesinin Güney Kıbrıs’taki seri katil Nikos Metaksas’la ilgili olmadığı ortaya çıktı. Vietnamlı kadının KKTC’de kaydı olduğu ve pasaportu ile cep telefonunun KKTC polisinin elinde bulunduğu belirtildi

KAYIPLAR ARANIYOR: Rum seri katil tarafından öldürüldüğüne inanılan ve hala bulunamayan cesetler hala aranıyor. Rum polisinin göletlerde yaptığı araştırmalarda bir sonuç elde edilmedi. Rum halkı Polis Genel Müdürü ile Adalet Bakanı’nın istifasını istiyor

Güney Kıbrıs’ta, “Orestis” lakaplı, Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) subayı seri katil Nikos Metaksas’ın Kuzey Kıbrıs’ta Ercan Havaalanı yakınlarında cesedi bulunan Vietnamlı kadının öldürülmesiyle ilgisi olmadığı ve bu konuyla ilgili çıkan haberlerin yalan olduğu belirtildi.

Güvenilir kaynaklar Vietnamlı kadının pasaport ve cep telefonunun KKTC polisinin elinde bulunduğu ayrıca seri katilin öldürme yönteminin boğma olduğu Vietnamlı kadına KKTC’de yapılan otopside çok sayıda bıçak izine rastlandığı kaydedildi.
Öteyandan Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, RMMO subay Metaksas’ın, “Kokkini”(Kırmızı gölet) ve “Memi” göletlerine 3 valiz içerisinde attığı cesetlerin bulunması için sürdürülen çalışmaların devam ettiği ancak cesetlere ulaşılamamasının, Metaksas’ın “hastalıklı bir oyun mu oynadığı” sorusunu gündeme getirdiğini yazdılar.
Haberi “Oyun Mu Oynuyor” başlığıyla veren Alithia gazetesi, Metaksas’ın 7 kişiyi öldürdüğü konusunda ısrar etmesine karşın Metaksas’ın daha fazla kişiyi öldürmüş olabileceği ihtimali üzerinde de durulduğunu belirtti.

İngiliz uzmanlar çalışıyor

Gazete cinayetlerin araştırılmasına yardımcı olmak amacıyla gelen İngiliz uzmanlarının dün sabah işe koyulduğunu, cinayetlerin aydınlatılmasında katkılarının da belirleyici olmasının beklendiğini yazdı.
Habere göre, İngiliz uzmanlar dün Rum Polis Genel Müdürü Zaharias Hrisostomu ve sorgu memurları ile bir araya gelirken konu hakkında bilgilendirildiler.
İngiliz uzmanların cesetlerin bulunması için değil “Orestis” lakaplı Metaksas’ın zihnini okumak aynı zamanda polis araştırmalarında süreç içerisinde tespit edilen unsurları değerlendirmek için geldiğini yazan gazete, İngiliz uzmanların cinayetlerin son bulup bulmadığına başka sürprizlerin de olup olmadığı konusuna açıklık getirebileceğini de belirtti.

İki gölette araştırma

Gazete haberinde ayrıca “Kokkini” ve Memi göletlerinde dün de araştırmaların devam ettiğini yazdı.
“Kokkini” göletinde sandal ve su altı kameralarıyla araştırmaların yapıldığını ancak herhangi bir sonuca ulaşılamadığını yazan gazete “Memi” göletindeki araştırmaların sonucunun da benzer olduğunu belirtti.
Habere göre polis, iki göletteki çalışmaların, var olan zorluklara karşın devam edeceğini, araştırmaların “Sonar” sisteminin gelmesine kadar durmasının da söz konusu olmadığını teyit etti.

Yalan haber

Aithia gazetesi “Vietnamlı Kadını Orestis Öldürmedi” başlıklı bir başka haberinde, İki Toplumlu Suç ve Suçlulara İlişkin Teknik Komite’nin merceği altında olan, geçtiğimiz Ocak ayında Ercan Havalimanı yakınlarında bulunan ve Vietnamlı bir kadının öldürülmesi olayının, ilk bakışta Orestis’in işlediği cinayetlerle bağlantısının bulunmadığının görüldüğünü yazdı.
Gazete bu konudaki anahtarın kadının öldürülme şekli olduğunu belirtti.
Habere göre İki Toplumlu Suç ve Suçlulara İlişkin Teknik Komite Eş Başkanı Hakkı Önen, “Omega” kanalına konu hakkında yaptığı açıklamada, aldığı bilginin, Ercan Havalimanı yakınlarında bulunan cesedin çürümüş vaziyette bulunduğu, ölüm nedeninin ise birçok bıçak yarasına dayandığı şeklinde olduğunu ifade etti.
Önen, komitenin Rum Eş Başkanı Andreas Kapardis’i bu gelişme konusunda bilgilendirdiğini, onun da kendisine, katilin faaliyet gösterdiği şeklin, Vietnamlı kadının öldürülme şekliyle aynı olmadığını söylediğini belirtti.
Gazete KKTC’deki cinayetin, bu cinayetlerle herhangi bir ilişkisinin bulunduğuna dair herhangi bir şeyin ortaya çıkmamasına karşın araştırmaların devam ettiğini yazdı.
Habere göre, Komite üyesi açıklamasında kadının yabancı uyruklu olmasının olaylarla ilgili tek ortak noktayı teşkil ettiğini de söyledi.

Diğer kadınlar aranıyor

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, “Orestis” lakaplı Metaksas’ın internet aracılığıyla konuştuğu ve görüştüğü diğer kız arkadaşlarının da araştırılmaya başlandığını yazdı.
Gazete Elektronik Suçlara Karşı Mücadele Etme Birimi’nin, Metaksas’ın, gerek tanışma ve arkadaşlık kurma odaklı olarak geliştirilmiş sosyal ağ servisi olan Badoo gerekse diğer sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla kız arkadaşlarıyla konuştuğu görüşmelere ulaştığını yazdı.
Bu çerçevede çıkan sonuçların, Metaksas’ın, çok fazla ve çoğunluğu yabancı olan kadınla konuştuğu ve bunlarla randevulaştığı yönünde olduğunu yazan gazete, polisin bu kadınlardan bazılarına ulaştığını ve ifade vermeyi kabul ettiklerini belirtti.
Habere göre polis, 7 kişinin dışında başka birinin daha öldürülüp öldürülmediğini tespit etmek amacıyla Metaksas’ın konuştuğu tüm kişilere ulaşmayı hedefliyor.
Gazete haberinde ayrıca Metaksas’ın sorgu makamlarına “son bir yıldır sorununu kontrol ettiğini ve başka bir kadın öldürmediği” şeklinde ifade verdiğini de anımsattı.

Adalet Bakanı ve polis müdürünün istifası

Öte yandan Politis gazetesi dün yapılan çeşitli açıklamalarla Rum Adalet Bakanı İoanas Nikolau ile Polis Müdür Zaharias Hrisostomu’nun istifa etmelerinin istendiğini yazdı.
Gazete aynı haberinin içerisinde Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu’nun Rum Devlet Radyo ve Televizyonu RIK’e yapmış olduğu açıklamaya da yer verdi.
Habere göre Prodromu, 1 Mayıs’tan sonra yapılması gerekenin yapılacağını söylerken Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis’in cinayetlerle ilgili Çin’den yaptığı açıklamaya atıfta bulundu.
Prodromu, ilk önce cinayete kurban giden kadınların cesetlerin bulunması gerektiğini bunun ardından ise ortaya çıkan tüm konuların değerlendirileceğini belirtti.
Habere göre DİSİ Başkan Yardımcısı Yorgos Yeorgiu’nun açıklaması da şaşkınlığa neden oldu.
Yeorgiu, “Adalet Bakanı’nın yerinde olsaydım itibar nedenlerinden dolayı istifa ederdim” ifadesini kullandı.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da twitter hesabından bir açıklama yaparak Adalet Bakanı ve Polis Müdürünün istifa etmesinde fayda bulunduğunu söyledi.
Rum Vatandaşlık İttifakı Avrupa Parlamentosu üyeliği adayı Doros Hristodulidis, cinayetlerin ele alınması konusundaki icraatları eleştirerek Adalet Bakanı İoanas Nikolau ile Polis Müdür Zaharias Hrisostomu’nun derhal istifa etmesini talep etti.
Öte yandan Alithia gazetesine göre Rum Ekologlar ve Vatandaşlar İşbirliği de bir açıklama yaparak ilgililerin istifasını istedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.