DOLAR 32,6957 1.29%
EURO 34,9200 0.03%
ALTIN 2.432,471,75
BITCOIN 21910880.68774%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Akıncı: Çevreyi korumak, doğayı sevmek; insanı insan yapan ve toplumu daha mutlu bir geleceğe taşıyacak değerlerdir
  • Kibris Web Haber
  • KIBRIS
  • Akıncı: Çevreyi korumak, doğayı sevmek; insanı insan yapan ve toplumu daha mutlu bir geleceğe taşıyacak değerlerdir

Akıncı: Çevreyi korumak, doğayı sevmek; insanı insan yapan ve toplumu daha mutlu bir geleceğe taşıyacak değerlerdir

ABONE OL
28 Şubat 2020 15:19
Akıncı: Çevreyi korumak, doğayı sevmek; insanı insan yapan ve toplumu daha mutlu bir geleceğe taşıyacak değerlerdir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Temiz Düşün Yeşil Okullar Projesi kapsamında, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu öğrencilerine su ve enerji tasarrufu, iklim değişikliğiyle mücadele, ekolojinin önemi, çevre bilinci konularında eğitim verildi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı ile birlikte, “İklim Değişikliği” eğitimi verilen Şehit Hüseyin Ruso’nu ziyaret etti. Buraya gelişinde okul müdürü Ergin Mazharoğlu, Okul Aile Birliği Başkanı Necati Özsoy, öğretmenler ve öğrenciler tarafından çiçeklerle coşkuyla karşılanan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, burada öğrencilere hitaben çevre, iklim değişikliği, ekolojinin önemi konularda konuşma yaparak öğrencilerle sohbet etti, düzenlenen fidan dikimi etkinliğine katılarak eşi Meral Akıncı ve öğrencilerle birlikte okul bahçesine zeytin ve harnıp fidanları dikti.

Öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı Çevre Danışmanı Prof. Dr. Şerife Gündüz tarafından, öğrencilere iklim değişikliği ve küresel ısınmayla mücadele konularında aktarılan bilgilerin adamızın ve dünyamızın geleceği açısından önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, “Dünya sıcaklığı artıyor, buzullar eriyor, iklim durmadan değişime uğruyor. Bu gelişmelere karşı insanlık bir şeyler yapmak durumunda o nedenle protokoller imzalanıp iklim değişikline karşı tedbirler öngörülüyor, ülkeler bunlara uymak için çaba harcıyorlar… Biz de kendi çapımızda bu adada ne yapabiliriz diye düşünürken bu programı yapmaya karar verdik” dedi.
Ormanları ve ağaçları koruyup çoğaltmanın yaratacağı olumlu etkiye de değinen Cumhurbaşkanı, toplumumuzdaki yetişkinlerin ve çocukların bu konuda üzerine düşen görevi yapmasının gerekliliğine dikkati çekti. Öğrencilere; aile bireylerini, arkadaşlarını, öğretmenlerini ve vatanlarını sevdikleri gibi çevreyi de sevip korumaları gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, vatan sevgisinin çevreyi korumakla da özdeş olduğunu belirtti.

Çevreyi korumanın, doğayı sevmenin insanı insan yapan ve toplumu daha mutlu bir geleceğe taşıyacak değerler olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, iklim değişikliğiyle mücadele, ekolojinin önemi, çevre bilinci, su ve enerji tasarrufu eğitimiyle bu yönde öğrencilerin önemli bir adım attıklarını kaydederek öğrencilere öğrendiklerini günlük yaşamlarında uygulamalarını temenni etti.

Öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmada, son bir yıl içerisinde ilkokul öğrencilerine 40 bine yakın kitap dağıtıldığını, bu kitapların 20 bin tanesinin Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’ndeki haklarını yaşlarına uygun bir dille çocuklara anlatan “Haklarımı Biliyorum” isimli kitabı olduğunu, şu anda ise ilkokul çocuklarına Cumhurbaşkanlığı tarafından iklim değişikliği konusunda hazırlanan Bu Benim Dünyam isimli kitabın dağıtıldığını kaydetti. Çocukların çevreye duyarlı, hak ve sorumluluklarını bilen bir nesil olarak yetişmelerine dönük Cumhurbaşkanlığı olarak katkı koyma hedefinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, eğitim ve öğrencilere yönelik yapılan yatırım en büyük yatırım olduğunu işaret ederek “Yollar, binalar yapılabilir, eksiklikler giderilebilir ama çocuklar iyi yetişmezler ise bir nesil daha kaybolur gider o nedenle buna büyük önem veriyoruz” dedi. İki Toplumlu Eğitim Komitesi’nin çalışmalarından da bahseden Cumhurbaşkanı Akıncı, adada barış kültürünün egemen olması, hoşgörü, tahammül, karşılıklı saygının içselleştirilmesine yönelik komite tarafından yapılan çalışmaların öneminin altını çizdi.
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının kurulup gelişmesiyle birlikte ülke kültür-sanat yaşamına yaptığı büyük katkıya da dikkat çeken Cumhurbaşkanı, “Kültürü olmayan toplum, bir yanıyla daima eksiktir. Gelişme sadece ekonomik rakamlardan ibaret değildir; eğitim ve kültürle bir bütünlük arz eder” dedi.
Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu’na adını veren Şehit Hüseyin Ruso’nun kalıntılarına Tekke Bahçesi’nde ulaşılabildiğini ve böylece Ruso’nun ailesinin huzura kendisinin de ebedi istirahatgahına kavuştuğunu dile getiren Cumhurbaşkanı, Şehit Hüseyin Ruso’nun kalıntılarına ulaşılmasının Cumhurbaşkanlığı’nın inisiyatifleriyle gerçekleştiğine dikkati çekti. Cumhurbaşkanı’na, konuşmasının ardından öğrenciler ve öğretmenlerin okul mutfağında birlikte hazırladığı kurabiye ve yerel tatlardan ikram edildi.

İlkokul öğrencileri arasında iklim değişikliği farkındalığının artırılması; ülke genelinde enerji tasarrufu ve geri dönüşüm konularında alışılagelmiş davranışların değiştirilmesine katkı sağlamayı amaçlayan etkinlikte, Cumhurbaşkanlığı Çevre Danışmanı Prof. Dr. Şerife Gündüz tarafından, öğrencilere iklim değişikliği ve küresel ısınmayla mücadele konularında bilgi verildi, TÜBİTAK tarafından iklim değişikliği konusunda hazırlanan kitaplar dağıtıldı ve iklim değişikliği temalı video gösterimi gerçekleşti.

“Temiz Düşün Yeşil Okullar Projesi”, ilkokul öğrencileri ile öğretmenleri arasında iklim değişikliği farkındalığının artırılmasını; ülke genelinde enerji tasarrufu ve geri dönüşüm konularında alışılagelmiş davranışların değiştirilmesine katkı sağlamayı amaçlıyor.
Cumhurbaşkanlığı, Temiz Düşün Yeşil Okullar Projesi kapsamında yürütülen eğitim çalışmalarında, enerji tasarrufu, çevre koruma, su tasarrufu yöntemleri, iklim değişikliği, enerji çeşitleri, yenilenebilir enerji, geri dönüşüm konuları ele alınıyor.

Cumhurbaşkanlığının Millî Eğitim Bakanlığı ve Güvenir Vakfı ile iş birliğiyle sürdürdüğü projede, ilkokullardaki eğitimler Prof. Dr. Şerife Gündüz ve Cumhurbaşkanlığı Eğitim Danışmanı İlkşen Varoğlu Atik ile Cumhurbaşkanlığı Çevre Teknik Komitesi Üyeleri, Yakın Doğu Üniversitesi Çevre Eğitimi ve Yönetimi doktora öğrencileri tarafından veriliyor.

Cumhurbaşkanlığı, Temiz Düşün Yeşil Okullar Projesi, KKTC genelinde altı bölgede, altı ay sürecek.
“İklim Değişikliği” konulu eğitimler daha önce, Türkmenköy İlkokulu, Akova -Yıldırım İlkokulu, Balıkesir Meriç İlkokulu, Bellapais School, Alsancak İlkokulu, Beyarmudu İlkokulu, Doğancı İlkokulu, Güzelyurt Kurtuluş İlkokulu, Güzelyurt Özgürlük İlkokulu, Büyükkonuk İlkokulu, Akdoğan İlkokulu, Tatlısu İlkokulu, Esentepe İlkokulu, Çağlayan Cumhuriyet İlkokulu, Alayköy İlkokulu ve Anafartalar Lisesi’nde verilmişti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.