DOLAR 33,0516 0.14%
EURO 36,0627 0.15%
ALTIN 2.620,261,98
BITCOIN 21466542.12744%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
DOĞA’ya VYK kıyağı

DOĞA’ya VYK kıyağı

ABONE OL
28 Şubat 2020 11:57
DOĞA’ya VYK kıyağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu, Doğu Akdeniz İlkokulu (DAİ) ve Doğu Akdeniz Koleji’ni (DAK), Özel Doğa Okulları Ltd.’e yeniden kiraladı

11 YIL: 4’lü koalisyon döneminin Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit tarafından yeniden DAÜ’ye kazandırılması için sözleşmenin feshi yönünde işlem başlatılan DAİ, DAK yeni hükümet tarafından sessiz sedasız DOĞA Koleji’ne yeniden kiralandı. DAÜ VYK tarafından yapılan kira sözleşmesinde süre 11 yıl olarak belirlendi

AYLIK 92 BİN TL: 44 bin metrekare açık alan içinde, yaklaşık 14 bin metrekare kapalı alanı bulunan okul binası karşılığında DAÜ, Özel Doğa Okulları Ltd.’den aylık yaklaşık 92 bin TL kira alacak. Sözleşme gereği kira yılda bir kez Devlet İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon oranında yükseltilebilecek

ÖNÜ AÇIK: Taraflar arasında yapılan sözleşmenin bitiş tarihi 30 Mayıs 2031 olarak belirtilmesine rağmen süre sonunda sözleşmesinin uzatılmasına da imkan tanınıyor. Tarafların uzlaşması halinde sözleşmenin ne kadar uzatılacağına dair ise herhangi bir madde yer almıyor

Hasan DÜZGÜN

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) sular durulmuyor. Prof. Dr. Necdet Osam ve ekibinin istifasının ardından DAÜ bu kez de Doğu Akdeniz İlkokulu (DAİ) ve Doğu Akdeniz Koleji’nin Özel Doğa Okulları Ltd.’e (DOĞA Koleji) yeniden kiralanması ile gündem oldu.

4’lü koalisyon döneminin Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit tarafından yeniden DAÜ’ye kazandırılması için sözleşmenin feshi yönünde işlem başlatılan Doğu Akdeniz İlkokulu ve Doğu Akdeniz Koleji, UBP-HP Hükümeti tarafından DOĞA Koleji’ne 11 yıllığına yeniden kiralandı.

Yılda 1 milyon 100 bin TL

Yapılan sözleşmeye göre, Özel Doğa Okulları Ltd, 11 yıllığına kiraladığı DAİ, DAK’ın işletme bedeli olarak yılda 1 milyon 100 bin TL ödeyecek.

Taraflar arasındaki sözleşmeye göre, DOĞA Koleji, öğrenci sayısını ve öğrenci sayısındaki değişiklikleri her dönemin sonunda üniversiteye bildirecek. Taraflarca kararlaştırılan yıllık işletme bedeli, eşit miktar halinde, her ayın 1. günü, üniversitenin bildireceği banka hesabına Havale/EFT yoluyla ödenecek.

İşletme bedellerinin stopaj ve/veya KDV’si DOĞA Koleji’ne ait olacak, stopaj ve/veya KDV’de indirim olması halinde indirimden DOĞA Koleji yararlanacak, üniversite’ye ödenen net işletme bedeli değişmeyecek.

11 yıl sonra yeniden

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu ile Özel Doğa Okulları Ltd. (DOĞA Koleji) arasında yapılan sözleşmenin bitiş tarihi 30 Mayıs 2031 olarak belirtiliyor ancak süre sonunda sözleşmesinin uzatılmasına da imkan tanınıyor.

Tarafların uzlaşması halinde sözleşmenin ne kadar uzatılacağına dair ise herhangi bir madde yer almıyor.

Enflasyon artışı kiraya yansıyacak

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu ile Özel Doğa Okulları Ltd. (DOĞA Koleji) arasında yapılan sözleşmenin gereğince, kira yılda bir kez Devlet İstatistik Kurumu’nun açıkladığı enflasyon oranında yükseltilebilecek.

Taraflardan herhangi biri feshedebilir

Sözleşmeye göre, taraflardan herhangi biri 6 ay öncesinden yazılı ihbar vermek koşulu ile sözleşmeyi feshedebilecek. Ancak sözleşmenin imza tarihini izleyen ilk 5 yıllık süre içinde taraflarca bu hak kullanılamayacak.

Sözleşmenin DOĞA Koleji tarafından feshi halinde, DOĞA Koleji derhal işletmeyi tahliye edecek ve teferruat, demirbaş niteliğinde olanlar hariç işletme tarafından yapılmış olan ilave, değişiklikler, sökülmeyerek bedelsiz olarak üniversiteye verilecek. İşletme, DOĞA Koleji tarafından en son kullanıldığı haliyle, ancak kullanılabilir vaziyette teslim edilecek, üniversite, binaları eski hale getirme talebinde bulunamayacak. Bu durumda DOĞA Koleji, yaptığı iş ve/veya değişikliklere karşılık üniversiteden herhangi bir talepte bulunamayacak.

 

Yapımı muhtemel ek binaların finansmanı belli değil

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu ile Özel Doğa Okulları Ltd. (DOĞA Koleji) arasında yapılan sözleşmeye göre, DOĞA Koleji, işletmenin bulunduğu alana, bahçeye ya da binalara eklenti oluşturacak şekilde, yeni veyahut ek bir bina yapmak isterse, yapılacak yeni veya ek binanın yeri, projesi, maliyeti, yapımı ve diğer konularında üniversite ile karşılıklı yazılı mutabakat sağlayacak.

Taraflarca sağlanan mutabakat sonucu, DOĞA Koleji tarafından yapılacak yapım işlerinin maliyetinin ne şekilde karşılanacağı varılacak karşılıklı mutabakata göre belirlenecek. Taraflar arasında karşılıklı mutabakat sağlanmaması halinde söz konusu yeni bina ve/veya ek bina yapılamayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.