DOLAR 32,9978 -0.15%
EURO 35,9736 0.07%
ALTIN 2.551,490,03
BITCOIN 22254870.67603%
Lefkoşa
°

17:12

İKİNDİYE KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi için kurumlar arası iş birliği protokol imzalandı
  • Kibris Web Haber
  • Gündem
  • Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi için kurumlar arası iş birliği protokol imzalandı

Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi için kurumlar arası iş birliği protokol imzalandı

ABONE OL
6 Ekim 2022 18:03
Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi için kurumlar arası iş birliği protokol imzalandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü, Lefkoşa Türk Belediyesi, SOS Çocukköyü Derneği ile Vakıflar İdaresi kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi çalışmalarına yönelik iş birliği protokolü imzaladı.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamaya göre şiddete ve istismara maruz kalan kadınları kapsayan protokol, taraflar arasında kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesini amaçlıyor.

 

Protokole imza koyan kurumlar, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında gönüllü iş birliği yaparak, koordineli çalışarak veri toplayacak, veri toplama ve araştırma faaliyetlerinde bulunarak risk yönetimine dair gerekli tedbirler alacak ve bünyelerinde çalışan personele gerekli hizmet içi eğitimleri verecek.

-Taçoy: “Şiddete uğrayan kadınların sosyal yaşama döndürülmesi, çocuklarıyla birlikte aile bütünlüğünün sağlanması önceliğimiz”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, şiddetten etkilenen kadınların sosyal yaşama döndürülmesi, şiddetin sosyal ve psikolojik etkilerinin azaltılması ve şiddet mağduru kadınların çocuklarıyla birlikte aile bütünlüğünün sağlanması açısından, 2018 yılında başlayan protokolün bugün de sürdürüldüğünü ve gelecekte de devam etmesini arzu ettiklerini söyledi.
Taçoy, protokole, bu yıl, şiddet mağduru kadınların maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara yardım eli uzatmak amacıyla yeni bir paydaş olarak Vakıflar İdaresi’nin de dahil olduğunu belirterek, protokolün hayırlı olmasını diledi.

-Çavuşoğlu: “Güçlü kadın, güçlü toplum”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu da protokole taraf olarak üzerlerine düşen görevin ‘‘Güçlü Kadın, Güçlü Toplum’’ ilkesinden hareket ederek, kız çocuklarının okullarda, kadınların sürekli eğitim merkezlerinde eğitilmesi ve farkındalıklarının attırılması olduğunu söyledi. Kadına yönelik şiddetle mücadele ve kadınlara en iyi yaşam standartlarının sağlanması için tüm paydaşlara görevler düştüğünü ifade eden Çavuşoğlu, kadınların kendi kendine yeten bireyler olarak topluma kazandırılması gerektiğini vurguladı.
Çavuşoğlu, sürekli eğitim merkezleri ve okullardaki eğitimler aracılığıyla, kadına yönelik şiddetle mücadele sürecine katkı koymayı amaçladıklarını ifade etti.

-Harmancı: “Kadına yönelik şiddet ülkede önlenmesi gereken en önemli sorunlardan biri ”

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, protokolü dördüncü kez imzaladıklarını ve beş yıldan beri koordineli bir şekilde paydaşların iş birliğini sürdürdüğünü belirtti. Protokole katkı koyan kurumlara teşekkür eden Harmancı, kadına yönelik şiddetin ülkede önlenmesi gereken önemli sorunların başında geldiğini ifade etti. Harmancı, protokolün daha önceki yıllardaki verimli koordinasyonla pozitif bir etki ettiğini ve polisin içindeki yeni yapılanmaya katkı sağladığını belirtti.
Dünyada ve ülkede yaşanan ekonomik krizin kadına yönelik şiddeti de etkilediğine değinen Harmancı, şiddet vakalarının arttığına işaret ederek, sosyal devletin geliştirmek zorunda olduğu ödevlerden birinin de bunun giderilmesi olduğunu söyledi.

-Benter: “21. yüzyılda halen kadına yönelik şiddetin olması çok acı”

Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, 21. yüzyılda halen kadına yönelik şiddetin olmasının “çok acı” olduğunu ifade ederek, “Şiddet mağduru kadınlara yeniden hayatlarını kurabilmeleri ve kendi kendilerine yeterli olabilmeleri için sahip çıkılması gerektiğini” söyledi.

-Soyalan: “Kadına şiddete sıfır tolerans”

Polis Genel Müdürü Ahmet Soyalan da, Polis Genel Müdürlüğü olarak kadına şiddete sıfır tolerans gösterdiklerini, tüm kazalarda Kadına Yönelik Şiddet Birimi kurduklarını ve 7/24 görevlerinin başında olduklarını kaydetti. Şiddet şikayetlerinin Polis tarafından titizlikle soruşturulduğunu ve suç işleyen kişilerin tutuklanarak yargıya havale edildiğini ifade eden Soyalan,”Şikayetçi olan mağdur durumdaki kadınları korumak hepimizin görevidir. Protokole taraf olarak her zaman kadınlarımızın yanındayız. Polis Genel Müdürlüğü olarak kadına karşı şiddet ve ev işi şiddete sıfır tolerans ile, görevimizi yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

-Akter: “Alo 183’ü aramaktan çekinmeyin”

SOS Çocukköyü Derneği Başkanı Buğra Akter ise, SOS Çocukköyü Derneği olarak ‘‘Güçlü Aile Güçlü Toplum Güçlü Devlet’’ mantığıyla hareket ettiklerini ve ilk günden beri bu protokolün paydaşı olduklarını kaydetti. Bu yıl, Vakıflar İdaresi’nin de protokole dahil olarak, şiddet mağduru kadınlara ikamet ortamının sağlanması için “gönülden destek” vereceğini söyleyen Akter, protokolün beşinci yılında olduğunu belirterek, protokolün sürdürülebilir olmasının önemine işaret etti.
Akter, şiddete uğrayan kadınların hiç çekinmeden Alo 183 İhbar Hattı’nı araması çağrısında bulunarak, protokolün devamlılığını diledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.