DOLAR 32,3279 0.04%
EURO 35,1853 0.58%
ALTIN 2.402,60-0,50
BITCOIN 21798340.07263%
Lefkoşa
°

SABAHA KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Mamalı “Hint keneviri Bilinçli kullanımı zarar değil fayda sağladığı kanıtlandı”

Mamalı “Hint keneviri Bilinçli kullanımı zarar değil fayda sağladığı kanıtlandı”

ABONE OL
30 Mayıs 2017 09:33
Mamalı “Hint keneviri Bilinçli kullanımı zarar değil fayda sağladığı kanıtlandı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anonimus Hareketi, Anayasa’nın 45. maddesine göre, “Devletin herkesin beden ve ruh sağlığı içinde yaşayabilmesini ve tıbbi bakım görmesini sağlama ödevi” olduğunu hatırlatarak bu anlamda tıbbi kenevirin, hastalığına çare olacak herkese rahatça ulaşmasını sağlamanın devletin ödevi ve yükümlülüğü olduğunu belirtti.

Anonimus Hareketi  “tıbbi kenevir” kullanımının yasallaştırılmasına yönelik mücadelesi hakkında yaşanan gelişmeleri aktarmak amacıyla Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği’nde (KTSYD) basın açıklaması yaptı.

Anonimus Hareketi adına konuşan Barış Mamalı, 1930 yılına kadar tıbbi amaçlı kullanılan ve tıbbi amaçlı kitaplarda da yer alan Hint kenevirinin, global şirketlerin çıkarları uğruna 1930’lu yıllarda dünyada yasaklatılmaya başlandığını söyledi.

“Bilinçli kullanımı zarar değil fayda sağladığı kanıtlandı”

Özellikle son 30 yılda yapılan yüzlerce bilimsel inceleme ve araştırmanın bilinçli kullanımla Hint kenevirinin insana zarar değil tam aksine fayda sağladığının kanıtlandığını dile getiren Mamalı, “Bizler şahsımıza değil bütüne hizmet etmeyi amaçlayan, sevgiyi ve mutlu bir geleceği düşleyen kişiler olarak doğa anamızın bize sunduğu bu ota, tedavi amaçlı ulaşma hakkımızı ger almak istiyoruz, İnsanlık adına, sağlık adına bu mücadelemizi yılmadan sürdürmekteyiz” dedi.

Hint kenevirinin 250 tür hastalıkta türlü halleriyle kullanıldığını, kanser hastalarında oluşan mide bulantısı ve kusmayı azaltıp iştah açmayı sağlayan tek ilaç olduğunu anlatan Mamalı, bu tıbbi gerçeklik karşısında dünya devletlerinin yavaş yavaş bu yasağı kaldırmaya başladığını belirtti.

Mamalı, bugüne değin tıp literatüründe bu otla alakalı herhangi bir doz aşımı vakası ya da ölüm olayına rastlanmadığını vurgulayarak, bir başka resmi rapora yansıyan gerçeğin ise Hint kenevirinin serbest bırakıldığı ülkelerde zararlı kimyasal uyuşturuculara talebin de yüzde 50’lilere kadar ciddi şekilde azaldığını ifade etti.

“Vicdan sahibiyseniz…”

Mamalı, halkın sağlığı ve uyuşturucu mafyasının yok edilmesi adına herkesi tekrardan ciddi şekilde düşünmeye davet ederek, “Vicdan sahibiyseniz, çıkar çevrelerini değil insanları ve çevreyi düşünmek zorunda olduğunuzu unutmayınız” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.