Pet Shop

 • DOLAR
  %0,31
 • EURO
  %0,32
 • ALTIN
  %0,34
 • BIST
  %1,37

Suudi Arabistan Şeytan Taşlarken Devlet Taşı Kullanmayanların Sevaplarının İşlenmeyeceğini Açıkladı…

slam’da hac ibadetinin önemli bir parçası sayılan şeytan taşlama ritüelinde son zamanlarda kaçak yollarla elde edilen ucuz taşların kullanılması Suudi Arabistan’da ülkenin gündemine oturdu. Şeytan taşlarken çıkan izdihamlarda ölen binlerce hacı adayını saymazsak kusursuz organizasyonuyla dikkat çeken krallık yönetimi deyim yerindeyse aldatıldığını düşünüyor.

%100 İsabet Oranı Garantisi
Konuyla ilgili konuşan Şeytan Taşlama’dan Sorumlu Suudi Prens Velid El Suudi, bu ibadete özel önem verdiklerini ve bunun için 1970lerden başlayarak AR-GE yatırımı yaptıklarını söyledi. Atılan taşların heba olmaması için huni şeklinde tasarlanmış yapılardan bandrolsüz taşlar çıkınca durumun farkına vardıklarını belirten Prens bunun için ilave tedbirler alacaklarını söyledi. İsabet oranını yükseltmek için taş atma ustası Etiyopyalı NikiMiki kabilesinden özel ustalar getirttiklerini ve yaptıkları çalışmalar sonucu oranı %99.9’a kadar yükselttiklerini sözlerine ekledi. Gazetecilerin 7 taşın 5 dolar olması eleştirisine kızıp son model taşlardan atan Suudi Prens, AR-GE faaliyetindeki yüksek maliyetten yakındı. Tüm çalışmalarına rağmen devletin taş başına ancak %700 kar elde edebildiğini söyledi.

Kişiye Özel Taş
Mina’ya 100 Km uzaklıkta kurdukları fabrika’da ürettikleri her taşın kalite kontrolden geçerek paketlendiğini söyleyen Prens, sadece kendilerinin kişiye özel taş ürettiğini açıkladı. Burada esas olarak insanı odak noktasına koyduklarını söyleyen Prens kişiye özel taş ürettiklerini söyledi ve şunları ekledi: “Bunun yaşlısı var genci var, hastası var güçlüsü var. Herkese aynı taşı verirsek isabet oranı düşer. Sahtekarlar dağdan bayırdan topladıkları hiç bir özelliği olmayan taşları çok daha ucuza satarak halka hizmet ettiğini düşünüyor olabilir ama farkında olmadan bu amansız savaşı şeytan kazanması için yardım ediyorlar. Kandırıldıklarını düşünüyoruz ama uyarılara rağmen devam ediyor olmaları bunun İslam’a planlı bir saldırı girişimi olduğu kuşkumuz günden güne artıyor.”

Sevaplar Tehlikede
Dini yönünü açıklamak üzere gazetecilerin karşısına geçen Suudi Arabistan Müftüsü, devletin resmi taşı dışında taş kullanmanın kazanılacak sevapları büyük oranda eriteceğini söyledi. Sahte taş kullananları büyük tehlikenin beklediğini ama halkın bunun farkında olmamasının kendisini tedirgin ettiğini söyleyen Müftü, “Bu sahte taşlar bir yönüyle ihanet de içeriyor. İslama ihanet kabul edilemez bir şey. Bu noktadan bakınca işin sadece az sevap kazanmak olmadığını çok daha büyük yaptırımları olabileceğini görebiliyoruz.”

Şeytan: “Büyük taşlar beni zorluyor”
Gazeteciliğin birinci kuralı olan her iki tarafı da dinleme olayında görüşlerini sosyal medya aracılığıyla gönderen Şeytan, zaman zaman gaza gelen insanların yarattığı izdihamlardan dolayı kendisinin karlı çıktığını söyledi. Her sene üç gün süren ritüelde yaklaşık 150 milyon taş’la başa çıkmanın çok kolay olmadığını bunun için özel programlarla yıl boyu hazırlandığını söyledi. Devletin ürettiği kişiye özel taşların kendisini zorladığını, özellikle büyük boyutlu taşlardan dolayı ciddi yara aldığını, bundan dolayı kırgın olduğunu belirtti.


Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
suudi

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM

Ampute Futbol Milli Takımı, Avrupa Şampiyonası için Polonya’da

10 Eylül 2021, Ampute Futbol Milli Takımı, Avrupa Şampiyonası için Polonya’da için yorumlar kapalı

Haspolat’ta ölümlü kaza! 22 yaşında genç hayatı kaybetti

8 Mayıs 2021, Haspolat’ta ölümlü kaza! 22 yaşında genç hayatı kaybetti için yorumlar kapalı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron Güney Afrika’yı ziyaret etti

30 Mayıs 2021, Fransa Cumhurbaşkanı Macron Güney Afrika’yı ziyaret etti için yorumlar kapalı

Dünyadaki en tuhaf araçlar

24 Mart 2017, Dünyadaki en tuhaf araçlar için yorumlar kapalı