DOLAR 32,8590 0.25%
EURO 35,2082 0.32%
ALTIN 2.450,88-0,27
BITCOIN 2163757-0.66886%
Lefkoşa
°

17:10

İKİNDİYE KALAN SÜRE


istanbul manzara

istanbul manzara
Dizdarlı Covid-19 İle İlgili Merak Edilen Soruları Cevapladı

Dizdarlı Covid-19 İle İlgili Merak Edilen Soruları Cevapladı

ABONE OL
19 Aralık 2020 11:45
Dizdarlı Covid-19 İle İlgili Merak Edilen Soruları Cevapladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Emekli Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı, vakaların her geçen gün artan vakalar karşısında toplumun en çok merak ettiği sorulara yanıt verdi.

“GARANTİNA MEKTUPLARI” adını verdiği yazı dizisinde Covid-19’a yönelik birçok merak edilen konuyu kaleme alan Dizdarlı, özellikle okullarda artan vakalara karşılık ne yapılması gerektiğinden, Üst Kurul kararlarına kadar geniş çaplı bir yazı yayımlayarak akıllardaki soru işaretlerini giderdi.

Dr. Bülent Dizdarlı’nın yaptığı açıklama ve merak ettiği sorulara verdiği yanıtlar ise şu şekilde:

1- Temaslı bir insan, hastalığı yayar mı?

Temaslı insan testi negatif olarak sürdüğü sürece hastalığı yaymaz. Pozitif olduğu zaman yaymaya başlar. Burada temel ilke test materyelinin doğru alınmış ve doğru yapılmış olmasıdır.

2- Anne ya da baba temaslıysa evdeki çocuk okula gitmeli midir?

Yukarıda da yazdım. Negatif testli birinin hastalığı bulaştırması olası değil. Ama bahse konu söz konusuysa her gün anne veya babaya test yapmak gerekir ki bu durum çok mümkün değildir. O zaman çocuk ya okula gönderilmemeli ya da başka bir akrabası yanında geçici ikame etmelidir.

3- Okullar kapatılsın mı?

Dünya sağlık örgütü yüz yüze eğitimin devam etmesini istiyor. Zira eğitimcilerle yapılan ortak çalışmada kaybedilen her günün yedi güne tekabül ettiği ve eğitimsel gelişim bakımından zararın büyük olduğunu saptadılar. Tabi birde sağlam çocukların hastalığı kolay atlattığı ve bunun toplumsal bağışıklığı artırdığı teorisi var.

Açıkçası ben de buna katılıyor ve eğitimde gün kaybedilmesini desteklemiyorum. Ne var ki, Şubat tatilinin bir hafta erkene çekilmesi ve tatilin 1 hafta erken bitmesinin de ortamı kontrol edip ileri tedbirler almak için fırsat yaratılması için yararlı olabilir

4- İleri tedbirler nedir?

Çocuklar okula geldiklerinde her gün ilk dersleri Covid_-19 olmalıdır. Bıkmadan usanmadan öğretmenler, çocukları eğitmelidir. Maske takımından sosyal mesafeye kadar her şey tekrar tekrar anlatılmalıdır. Bu konuda emekli sağlıkçılardan da Tabipler birliği aracılığıyla yardım alına bilinir.

Ayrıca sınıfların pencereleri asla kapanmamalıdır. Sınıflarda klima çalıştırılmamalıdır.

5- Restoranların çalışma şekli uygun mu?

Kanaatimce eksiklik var. Bir kere kapalı mekan yasaklanmalı. Kapalı ortam yerine yazlık kısımlar bahçeler kullanılmalı ve bahçe sobaları kullanılmalıdır.

Şu anda yapılan şekli ile evet.

Maskesiz yolcu alınmamalı ve bir sıraya sadece bir kişi oturmalıdır. Aracın pencereleri açık olmalı klima kapalı bulunmalıdır.

7.Bunlar yapılmazsa ne olur?

Yapılmazsa vakalar artar üst kurul da yasaklar getirir. Yasaklar artınca da hayat kötüleşir. Her şeyi zamanında yapmakta fayda var.

Sağlık Bakanlığı ve üst kurul, çoğu zaman gecikmeli ve eksik de olsa doğru kararları alabiliyor, bütünlemeye kalmış ama orada ki sınavı başarmış çocuk gibi sınıfı geçiyordu. İlk kez zamanında kararlar alarak sınıfı direk geçeceklerdi. Başbakan izin vermedi.

9-Aşı konusunda ne düşünüyorsun?

Aşılar kurtuluşumuz olacaktır. Komplo teorisyenlerine inanmayın. Bakın 5g teknolojisini suçladılar önce. Oysa bu teknolojiyi yaşamayan İran ve Türkiye’de dert büyük.

Şimdi de aşılarda çiplerden bahsediyorlar. Yani uzaydan her yaptığınızı gören, cep telinizden her hareketinizi takip etmeleri yetmedi çip de isterler öyle mi? O zaman bu kadar masraf niye. Her ülkenin içme suyuna katsalar, mevcut ilaç ve aşılara katsalar olmaz mıydı? Yapmayın Allah aşkına.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.